bookmark comment heart linkedin marketing Asset 1 quotation-mark reply sample school telegram twitter

کوایدون

نویسنده فیلیمو
تاریخ انتشار چهارشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۷

کوایدون

خیلی از بچه‌های دهه شصت خاطره ترسناک و لذت‌بخشی از تماشای فیلمی ژاپنی دارند که توانسته تا حالا در ذهنشان باقی بماند. هم تصاویرش، هم قصه عجیب و افسانه‌وارش از روح‌هایی که برمیگردند تا انتقام بگیرند یا کسی که قولی شکسته را مجازات کنند. 

کوایدون که سال‌هاست به خاطره نسبتا واضحی برای دهه‌شصتی‌‌های علاقمند به سینما تبدیل شده، شاهکار ماساکی کوبایاشی، یکی از سه استاد دوره قدیم سینمای ژاپن است. کوایدون که به فارسی «قصه‌های ارواح» معنی می‌دهد، چهار داستان مجزا است که هرکدام به نحوی درباره افسانه‌های فولکلور و حیرت‌انگیز ژاپنی حکایت می‌کنند. کوبایاشی قصه‌ها را از کتاب معروف «لافکادیو هرن »برداشت کرده، کتابی که به افسانه‌های بومی ژاپن پرداخته است. 

کوبایاشی که چند اثر بسیار درخشان دیگر مثل تریلوژی وضعیت بشری و هاراکیری را هم در کارنامه خود دارد، توانست با کوایدون جایزه ویژه هیات داوران جشنواره کن را به‌دست آورد. 

کوایدون

کوایدون شاید اولین فیلمی بود که تلاش کرد تا از بعد بصری به نقاشی‌های سنتی ژاپنی نزدیک شود. احتمالا این نقاشی‌های خاص را با آن پرسپکتیو‌های بدیع و نامتوازنشان دیده‌اید. تصاویری که شباهت زیادی به مینیاتورهای ما دارند و خیلی از آن‌ها راوی خشونت و طمع و قهرمانی‌های مردمان کهن ژاپن هستند. کوبایاشی که می‌خواست بیشترین تمرکز را بر روی تصاویر داشته باشد، بیشترِ پروسه فیلمبرداری را درون استودیو انجام داد و با استفاده از رنگ‌هایی پُرکنتراست توانست فضایی مشابه این نقاشی‌ها خلق کند. فضایی که به شدت با داستان‌های غریبی که در فیلم روایت می‌شد هم‌خوانی داشت و اصلی‌ترین علت ماندگاری فیلم در ذهن مخاطب است. 

کوایدون

منتقدان فیلم را سمفونی‌ای از رنگ و صدا توصیف کردند که قابل قیاس با فیلمی دیگر نیست. فیلمبرداری و میزانسن‌های استرلیزه و به شدت مدیریت شده کوایدون هم بسیار مورد تحسین واقع شده و بعدها خیلی کارگردانان دیگر سعی کرده‌اند تا آثاری مشابه آن بسازند؛ مثالش میتواند «تاکشی میکه» و درام افسانه ای و ناموفقش «۱۳ رونین» باشد. 

 مجموعه‌ای از غریب‌ترین افسانه‌های ژاپنی را با دوبله خاطره‌انگیز قدیمی و کیفیت HD در فیلیمو ببینید و لذت ببرید.

نظرها